Kako se označavanje odvija u vašem laboratoriju?

Označavanje laboratorijskih uzoraka je izuzetno važan proces, jer greške u fazi označavanja mogu dovesti do problema sa praćenjem i, posljedično, do nevažećih eksperimenata ili čak pogrešno postavljenih zdravstvenih dijagnoza. Ako se u vašem odgovoru na pitanje iz naslova pojavljuju riječi poput „olovka“, „flomaster“ ili čak „ljepljiva traka“, to bi mogla biti dobra vijest za vas, jer imate mnogo prostora za poboljšanje organizacije radnog procesa.
Ručno pisanje na laboratorijske naljepnice predstavlja problem iz više razloga:
1. Visoko obrazovani kadar gubi vrijeme prilikom pisanja.
2. Ručno pisanje na malim etiketama može brzo postati nečitljivo.
3. Ručno pisanje omogućava unos samo ograničenog broja informacija.
4. Naljepnice mogu postati nečitljive zbog različitih vanjskih utjecaja (vlaga, hemikalije, itd.).
Sve navedene poteškoće mogu se izbjeći korištenjem tiskanih naljepnica koje osiguravaju čist, čitljiv tisak i neće izblijediti ili se razmazati ni u ekstremnim uslovima. Kombinacija odgovarajuće naljepnice, ribona i printera može osigurati da budu čitljiva čak i vrlo mala slova (veličina 4 ili 5), što znači da možete zapisati mnogo informacija na vrlo malu naljepnicu. Datum i vrijeme mogu se automatski uključiti, a serijske brojeve možete „povući“ direktno iz vaše baze podataka. Osim toga što možete zapisati više informacija na istu površinu pomoću printera, to možete učiniti i mnogo brže. S odgovarajućim printerom možete ispisati više od 50 naljepnica u sekundi! Ogromnu uštedu vremena možete postići i elektronskim očitavanjem podataka, koje možete integrirati u vaš proces pomoću barkoda ili QR koda. Na taj način možete povećati učinkovitost vašeg laboratorija u svim koracima obrade uzoraka i podataka povezanih s njima.
Ako razmišljate o digitalizaciji cijelog procesa označavanja i želite poboljšati praćenje, više informacija o uvođenju odgovarajućeg sistema možete pročitati ovdje.
Nečitljive ili pogrešno označene naljepnice mogu prouzrokovati ozbiljne greške u praćenju podataka unutar laboratorija. Ako želite zaštititi vrijednost svog rada ili sigurnost pacijenata, onda je ključan odabir odgovarajućih naljepnica koje će izdržati sve izazove okoline u kojoj će se nalaziti, bilo planirano ili možda slučajno.
Koje naljepnice će biti prave?
Pogrešan odabir materijala naljepnice može dovesti do gubitka kritično važnih podataka. Pri odabiru odgovarajućih naljepnica za laboratorijsko označavanje najvažnija informacija je u kojim uslovima će označeni proizvod biti smješten. Jedan od najvažnijih faktora je temperatura okoline, jer temperaturni raspon laboratorijske okoline može biti i više od 300°C.
Naljepnice za epruvete i bočice
Jedno od najvažnijih područja u okviru laboratorijskog označavanja predstavljaju tzv. kriogene naljepnice. Riječ je o materijalu koji je razvijen za dugoročnu otpornost, čak i u tečnom azotu (do -196°C), koji se koristi pri transportu ili skladištenju uzoraka. Kriogene naljepnice su korisne za označavanje epruveta i bočica u kliničkim laboratorijima, pri biomedicinskim istraživanjima i u drugim naučnim okruženjima. Mogu se jednostavno tiskati s termalnim printerom, a fleksibilan materijal i snažno ljepilo osiguravaju čvrsto prianjanje za pouzdanu identifikaciju uzoraka krvi, DNK-a, različitih tkiva ili matičnih stanica.
Neke od glavnih karakteristika kvalitetnih kriogenih naljepnica:
Nadogradnja, odnosno napredni pristup u označavanju laboratorijskih uzoraka predstavljaju tzv. dvodijelne naljepnice. Kao što nam naziv već sugerira, radi se o naljepnicama koje se sastoje od dva dijela – pravouglog i okruglog. Ako imamo odgovarajuće postavljen printer, možemo okrugli dio naljepnice tiskati s QR kodom, a pravougli s ostalim potrebnim podacima. Okruglom naljepnicom označimo gornji dio čepa, a pravouglom naljepnicom samo posudicu. Na ovaj način možemo značajno olakšati proces identifikacije uzoraka, jer nije potrebno fizički premještati uzorke svaki put kad želimo pročitati QR kod. Tako smanjujemo mogućnost kontaminacije uzoraka, a uštedimo i dio vremena i rada.
Dvodijelne naljepnice mogu značajno pojednostaviti proces praćenja
Sterilizacija i hemijsko dezinfekcijsko sredstvo za laboratorijske pribore
Za označavanje različitih laboratorijskih pribora dostupne su različite vrste naljepnica. Važno pitanje pri izboru odgovarajuće naljepnice i načina tiskanja je i to da li je potrebno označene laboratorijske pribore sterilizirati ili dezinficirati. Većina laboratorijskih naljepnica otporna je na toplinu i vlagu, ali nisu svi materijali pogodni za sve vrste sterilizacije (parna sterilizacija – autoklavi, sterilizacija pomoću zračenja i hemijska sterilizacija). Pogrešan izbor materijala može uzrokovati različite probleme:
- naljepnice upijaju vlagu, gužvaju se ili postaju žute,
- plastificirane naljepnice mogu se početi topiti, skupljati ili raspadati,
- rubovi se mogu odlijepiti,
- pogoršanje čitljivosti tiska i posljedično onemogućeno praćenje.
Stoga je prije označavanja uređaja potrebno definisati sve postupke sterilizacije i odabrati naljepnice koje mogu podnijeti sve uslove u kojima će se uređaj naći.
Ako se u laboratoriju vrši hemijsko dezinfekcijsko sredstvo za pribore, tada je potrebno iste označiti posebnim naljepnicama koje će biti otporne na sva dezinfekcijska sredstva. Posebni materijali naljepnica su, naime, otporni i na agresivna dezinfekcijska sredstva poput izopropilnog alkohola (IPA), ksilena, toluena ili acetona. Kemijski otporne naljepnice se, između ostalog, koriste za označavanje mikroskopskih objektnih stakala, koja su često izložena takvim hemikalijama. Odabirom odgovarajuće naljepnice možemo eliminirati potrebu za ponovnim uzimanjem uzorka ili čak spriječiti postavljanje pogrešne dijagnoze.
Sigurnosne etikete
Pri upravljanju s osjetljivim uzorcima, lijekovima ili opasnim tvarima, osim uspješne identifikacije, je iz sigurnosnog aspekta jednako važan i faktor zaštite. Tu dolaze različita rješenja za sprečavanje ili upozoravanje na nedozvoljene intervencije. Sigurnosne etikete dijelimo u tri glavne skupine prema načinu njihovog "djelovanja":
- VOID sigurnosne etikete
Radi se o etiketama koje, prilikom uklanjanja, na površini ostavljaju poruku "VOID", koju nije moguće ukloniti. To je jasan signal da je etiketa uklonjena s površine.
- Autodestruktivne oznake
U drugu skupinu spadaju etikete koje se pri pokušaju uklanjanja raspadaju. Takve etikete moguće je zalijepiti samo jednom, dok pokušaji pomicanja i manipulacije nisu mogući.
- Etikete koje uništavaju ambalažu
Treću skupinu predstavljaju etikete s ekstremno jakim ljepilom. Svaki pokušaj uklanjanja uzrokovat će trajnu štetu ambalaži, što također upozorava na neovlaštenu intervenciju.
Sve sigurnosne etikete mogu se tiskati pomoću pisača, a odgovarajući tip zaštite treba biti odabran prema samoj primjeni. Nisu sve etikete prikladne za sve vrste podloga.
Sva gore opisana rješenja mogu se smatrati osnovnim informacijama o mogućnostima označavanja u laboratorijima. Budući da svako okruženje ima određene specifičnosti, potrebno je temeljito ispitivanje materijala prije početka označavanja. Ako trebate savjet o laboratorijskim naljepnicama ili želite sami isprobati rješenje, kontaktirajte nas.